For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Bedelli Askerlik Ev Ilanlarını Arttırdı

Bedelli Askerlik Ev Ilanlarını Arttırdı

Uzun süredir Türkiye’nin gündeminde olan ve düzenleme için seçim sonrası dönem işaret edilen bedelli askerlik ev ilanlarını artırdı. Özellikle bedelli askerlik konusundaki düzenlemeyi içeren yasa tasarısının TBMM Başkanlığı’na gönderilmesiyle birlikte konunun ciddiyet kazanması bedelli askerlik yapmak isteyenlerin bütçe aramalarına neden oldu.

Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Bedelli askerlik ile ilgili olarak düzenlenen yasa tasarısına göre; 25 ve üzeri (1993 ve öncesinde doğanlar) yaşlarda olanların 15 bin TL karşılığında 21 gün askerlik yapacakları belirtildi. Bedelli askerlik başvurusu kabul edilen adayların 21 günlük süre içerisinde temel askerlik eğitimi alacakları da yasa tasarısı içerisinde vurgulandı.

12 ay yerine 21 gün askerlik yaparak iş ve özel hayatlarından geri kalmak istemeyen bireyler de bedelli askerlik için bütçe hesaplaması yapmaya başladı. Gerekli meblağ, nakit olarak elinde bulunmayanlar da sahip oldukları taşıt ve araçları satışa sunarak gerekli ücreti temin edip kendilerine kalacak olan 11 ay içerisinde zararını karşılama yolunu seçti.

Bedelli askerlik için satıyorum

İnternet üzerinden satış yapabilmeye olanak sağlayan ikinci el satış sitelerinde yer alan ilanlarda “Bedelli askerlik için satıyorum” ifadelerinin dikkat çekmesi üzerine birçok mal sahibi aynı şekilde ilan vermeye başladı.

Asgari ücretin Temmuz 2018 ayı itibariyle de 1603 TL olduğu hesaplandığında, 11 ay daha çalışmaya devam edebileceğini düşünen adayların karlı olduklarını gösteren bedelli askerlik ev ilanlarını arttırdı. Yatırım amacıyla geçmiş yıllarda sahip oldukların evlerin satış zamanın geldiğini düşünen asker adaylarından asgari ücret üzerinde bir maaşla çalışanların çok daha karlı olacağı düşünülürse ev ilanlarındaki artış da normal kabul edildi.

Bedelli askerlik için ev satmak mantıklı olabilir

Yıllık geliri itibariyle bedelli askerlik ücretinden daha fazla kazananlara ait evlerin bugüne kadar karlı bir fiyata ulaşmış olması da ilanlarda etkili oldu. Ev satışı sonrasında bedelli askerlik için peşin para elde edebilecek adayların, ellerinde kalan para ile daha iyi bir ev alarak askerlikte geçirdikleri süre yerine çalışarak konut kredi ödemeleri halinde daha iyi bir eve sahip olacakları düşüncesi oluşmaya başladı.

Bedelli askerlik nedeniyle açılan ilanlar aynı zamanda emlak piyasasındaki fiyatların da değişmesine neden oldu. Ev alacak olanlar için farklı seçeneklerin çıkması da çeşitli ihtiyaçları nedeniyle acil olarak ev satmak isteyenlerin de ev fiyatlarını aşağı çekmesine yol açtı.

leave your comment


Your email address will not be published. Required fields are marked *