For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Trabzon’a Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Trabzon’a Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Trabzon’a taşınmak, sadece Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Rize’ye komşu olan bir coğrafyaya taşınmak anlamına gelmiyor. Daha önce hiç Karadeniz’de bulunmayanlar için Trabzon’a taşınmak; çok farklı bir kültürle, çok farklı bir iklimle, çok farklı yemeklerle de tanışmak anlamına geliyor.

Karadeniz Bölgesi’nin incisi Trabzon deyince herkesin kafasında ayrı bir imaj oluşuyor. Kimileri Trabzon deyince hamsiyi hatırlıyor, kimileri Sümela Manastırı’nı anmadan geçemiyor. Trabzon bazen bordo-mavi renkleri çağrıştırıyor; bazen laz böreğini, bazen Akçaabat köftesini ya da fıkraları akıllara getiriyor. Trabzon’a taşınmak isteyenlerin bilmesi gereken şeyler elbette bunlarla sınırlı değil.

Trabzon Yerlilerinin Lakapları

Trabzon’da uzun süredir yaşayanlar, yani Trabzon’un yerlileri genellikle lakaplarıyla anılıyor. Kişinin davranışları, karakteri, özel zevkleri, yetenekleri, görünüşü, mesleği gibi ayırt edici özelliklerine göre lakap verilmesi, Trabzon’da oldukça normal karşılanıyor. Elbette bu lakaplar belirlenirken ünlü Karadeniz mizahının etkisi de hissediliyor. Dolayısıyla Trabzon’a taşınmak isteyenler, kinayeli ve esprili lakaplar duymaya hazırlıklı olmalı. Trabzon’da örneğin temizlikten hiç anlamayan birine “çiçek”, şişman birine “toplu iğne” denildiğine tanık olabilir; duyduğunuz Berbat Niyazi, Makarna Mehmet, Kelebek Ercan gibi yüzlerce yaratıcı lakaba hem şaşırıp hem de gülebilirsiniz.

uzungöl

Trabzon’un Sevimli Yöresel Ağzı

Trabzon’a taşınmak, filmlere ve skeçlere defalarca konu olmuş sevimli Trabzon ağzı ile tanışmak anlamına da geliyor. İlk gittiğinizde belki anlamakta zorlanabilirsiniz ama kısa süre sonra bu konuşma şekli size hiç de garip gelmeyecektir.

Trabzon ağzının en belirgin özelliklerinden ilki, devrik cümleler olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin “ güzel bir yemek yaptım” cümlesi, Trabzon ağzında “yaptım güzel bir yemek” diye evriliyor. Çok farklı kullanımlar var. Mesela, “geleceğim” sözcüğü, Trabzon ağzında “gelezeem” oluyor. “k” ler genelde “g” ye dönüşüyor. En bilinen farklılık ise “i”lerin “u” olması. Yani “Karadeniz”’in “Garadenuz” olduğu yerdir Trabzon. Bir de Trabzon’a taşındığınızda cümle başlarında “ha” ya , cümle sonunda “da” ya alışmanız gerekebilir. “Ha buradan nereye gideysun da” denildiğinde sakın şaşırmayın.

Trabzon’a Özel Sözcükler

Trabzon’a taşınmak, daha önce muhtemelen hiç duymadığınız sözcüklerle tanışacağınız anlamına da geliyor. Her ne kadar yeni nesil tarafından pek bilinmese de özellikle yörenin yaşlılarından bu sözcükleri sık sık duyabilirsiniz. Örneğin Trabzonlular, meyvenin çöpüne “cubuş”, geçen yıla “buldur”, ayakkabıya “çapula”, çileğe “mora”, elbiseye “pırtı” diyorlar. Trabzon’da yaşamaya başlayınca onlarca farklı sözcük öğrenerek kelime dağarcığınızı genişletme şansı bulabilirsiniz.

Meşhur Trabzon Lezzetleri

Trabzon’a taşındığınızda hayatınıza sadece hamsinin değil, kara lahananın da çeşit çeşit yemeği girecek. Trabzonluların “pancar” dediği kara lahananın satır kıymasından yapılan sarması, “guliya” denilen barbunyalı yemeği ve çorbasını tatmakla kalmayıp yapmayı da öğrenebilirsiniz. Meşhur Akçaabat köftesi ve nefis laz böreği tatlısını, peynirli Trabzon pidesini, Hamsiköy sütlacını, turşu kavurmasını, pepeçurayı ve onlarca yöresel yemeği yerinde tadacağınız için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

leave your comment


Your email address will not be published. Required fields are marked *